Instagram
Facebook
  • Anasayfa
  • Festival
  • ÖZBERK MİRAÇ SARIGÜL & EREN SÜALP GİTAR RESİTALİ
Önceki Etkinlik Sonraki

ÖZBERK MİRAÇ SARIGÜL & EREN SÜALP GİTAR RESİTALİ
75.00 TL / Öğrencilere 25.00 TL indirimlidir

Tarih: 9 Nisan 2023, Pazar - Saat: 17:30

Bilkent Konser Salonu
Üniversiteler 1598. Cd. No:1 Bilkent Çankaya/Ankara

Etkinlik Tamamlandı!

9 Nisan, Pazar
Bilkent Konser Salonu, 17.30


Özberk Miraç Sarıgül, klasik gitar

Eren Süalp, klasik gitar

                                      

Özberk Miraç Sarıgül, klasik gitar
A. Barrios Mangoré Julia Florida
A. Ramirez Alfonsina y el Mar (arr. Jorge Cardoso)
M. Giuliani  Six Variations on 'I bin a Kohlbauern Bub', Op.49
A. Piazzola  Primavera Porteña (arr. Sergio Assad)
A. Veysel  Kara Toprak ( arr.Ricardo Moyano )
M. Duplessy  Cavalcade

                                              ***

Eren Süalp, klasik gitar
J. S. Bach   Suite in mi minor (BWV996)
F. Sor Variations on a Theme of Mozart (Op. 9)
M. Mores Taquito Militar
E. Bayraktar Ham Meyva

 

 

 

Etkinlik Sponsoru         

Özberk Miraç Sarıgül
Sarıgül(2000), 2010 yılında Soner Egesel ile klasik gitar çalışmalarına başladı. 2012 yılında eğitime profesyonel olarak devam etmek için Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Ortaokulu’na tam burslu olarak kabul edildi. Ortaokul, Lise ve Lisans eğitimine de orada devam etti. Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok konser vermesinin yanında ulusal ve uluslararası yarışmalara da katıldı.

Bu yarışmalardan bazıları;

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı 2. Ulusal Klasik Gitar Yarışması,
Guitar Art 17.International Guitar Festivali Beograd – Serbia,
Montenegro International Guitar Festival 2020 Pro Category,
Sarajevo International Guitar Competition 2020 yarışmalarında ikincilik,
İstanbul 2. Uluslararası Cemal Reşit Rey Klasik Gitar Yarışması,
3. International İstanbul Classical Guitar Festival Yarışması,
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı 3. Ulusal Klasik Gitar Yarışması,
5. International Istanbul Guitar Festival Yarışması,
Estonia Lions – Thomas Kuti European Classical Guitar Competition,
2020 Florida Guitar Foundation’s Virtual Competition Intermediate Division,
Sarajevo International Guitar Competition 2020,
Esteve International Guitar Competition 65 Year Anniversary 2022, birincilik elde ettiği dereceler arasındadır.

Leo Brouwer, Marco Socias, Pepe Romero, Aniello Desiderio, Hopkinson Smith, Marcin Dylla, David Russell, Hubert Kappel, Scott Tennant, Costas Cotsiolis, Zoran Dukic, Pavel Steidl, Marco Meloni, Goran Krivokapić, Lorenzo Micheli, Enno Voorhorst, Danijel Cerović, Darko Karajić, Mathias Seidel, Christian Lavernier, Rovshan Mamedkuliev, Dale Kavanagh, Thomas Kirchhoff, Thomas Offermann, Gabriel Guillen, Marko Topchii, Petrit Çeku ve daha bir çok sanatçının ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı.

2017 yılında BSO ile Erzurum turnesine çıkmasının ardından, 2018 sezonunda da Bilkent Konser Salonu’nda Joaquin Rodrigo-Concierto de Aranjuez eserini seslendirdi.2019 Mayıs ayında BGSO ile yine Joaquin Rodrigo’nun Fantasia Para un Gentilhombre konçertosunu seslendirdi.

Her yıl çeşitli festivallere ve konserlere davet edilen sanatçı 2018 yılında 8. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “18 Yaş Altı;Yılın Genç Müzisyeni“ ödülüne layık görüldü.

2019 yılında ise Lions Avrupa Müzik Yarışması Türkiye Finalinde 1. seçildi. 23 ülkenin kendi yerel seçmelerinde 1. Seçilen gitaristler, 2019 ekim ayında Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen yarışmada ülkelerini temsilen yarışmaya katıldılar. Sarıgül, Türkiye’yi temsil edip, 1.lik ödülüne layık görüldü ve 18-23 yaş arası ‘’Avrupa’nın en iyi gitaristi’’ seçildi. Ödül töreninde ise “Robert Jurjendal – April Suite” eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

2021 sezonunda Eurostrings sanatçısı seçilip, ilk ve tek Türk sanatçıları olarak Avrupa turnesine çıktı. Bu turne kapsamında;

-Hırvatistan - Zagreb Guitar Festival
-Viyana - International Guitar Festival Rust,
-Hollanda -  Twents Gitaarfestival,
-Fransa - Paris International Guitar Festival,
-Saraybosna – Sarajevo International Guitar Festival’de konserler, söyleşiler ve ustalık dersleri verdi.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Lisans 4. sınıfta, tam burslu olarak Kağan Korad ile eğitimine devam eden Sarıgül, gitar kariyerini hâlen aktif olarak sürdürmektedir.

Eren Süalp
“47. Michele Pittaluga 1. Ödülü” sahibi Eren Süalp 1987 yılında Ankara'da doğdu. 1996 yılında kendi arzusu ile klasik gitara başladı. Aynı yıl uluslararası klasik gitar virtüözü Ahmet Kanneci'nin dikkatini çekti. O yıldan bu yana Ahmet Kanneci nezaretinde çalışmalarını sürdürmektedir.

1998 yılından itibaren Ankara, çeşitli klasik gitar festivallerinde, aralarında Alirio Diaz, Alvaro Pierri, Jorge Cardoso, Tilman Hoppstock, Jozef Zsapka ve Carlo Marchione gibi ünlü gitar virtüözlerinin bulunduğu usta sınıflarına katıldı.

1999 yılı Temmuz ayında, Fransa'nın Orleans kentinde düzenlenen uluslararası gitar yarışmasında birincilik ödülünün, 2000 yılı Ekim ayında Ankara'da yapılan III. Antonio Lauro Klasik Gitar Yarışmasında üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 2002 yılı Haziran ayında katıldığı Amasya Gitar Festivali'nde, uluslararası gitar virtüözlerinin oy birliğiyle Fransa'da yapılacak yarışma için burs hakkı kazandı. Temmuz 2002'de Fransa'nın Orleans kentinde yapılan Uluslararası Gitar Yarışmasında birincilik ödülü aldı. Kasım 2011’de İspanya’nın Linares şehrinde düzenlenen Uluslar arası Andres Segovia Gitar Yarışmasında ikincilik ödülünün sahibi oldu. Kasım 2012’de Türkiye’de düzenlenen Hacettepe Üniversitesi 1. Ulusal Gitar Yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Haziran 2014’te Almanya’nın Koblenz kentinde düzenlenen Hubert Kappel Gitar Yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı. Eylül 2014’te dünyanın en büyük gitar yarışmalarından biri olarak kabul edilen 47. Michele Pittaluga Gitar Yarışmasında birincilik ödülü alarak, yarışma tarihindeki tek derece alan Türk gitarcı oldu. Bunların dışında Türkiye ve Avrupa’da pek çok yarışmada dereceleri bulunmaktadır.

2006 yılında 19 yaşındayken çalışmalarını kaydedip CD olarak yayınlamaya karar verdi. Şimdiye kadar beş adet albüm yayınladı. Bunlardan sonuncusu olan “Latin & Jazz Impressions” isimli albüm, “Itunes” ve “Amazon” gibi online müzik mağazalarında da yer aldı.

Dünyanın pek çok farklı ülkelerinde konserler veren Eren Süalp, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı Lisans Programı’ndan 2009’da, Yüksek Lisans Programı’ndan 2014’te mezun olmuştur.

Halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı öğretim üyesidir.

Galeri

video cover image Video
Özberk Miraç Sarıgül
Eren Süalp